Karabayır Köyü

KARABAYIR KÖYÜ
Köyün tarihi: Köyün adının mevkinin kara ve bayır olmasından dolayı bu adı aldığı tahmin edilmektedir.Köyün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak anlatılan hikayelene göre 150 yıl önce köyün olduğu yere 3 göcebenin gelip yerleştiği söylenmektedir.

Köyün 2 mahallesinin arasında bulunan Höyük denilen tepeler eskiden yaşamış insanlardan kalma harabe ve kesme taşlar bulunmaktaydı.Ancak bunlar zaman içinde tarihi eser kaçakcılarının ve hava şartlarından dolayı bozulmuş ve yok olmuştur.

Coğrafi Durumu: Köy İç Anadolu Bölgesinin en güneyinde ve Toros dağlarının eteklerinde kurulmuştur.Dağlık bir görünüme sahiptir. Etrafını çeviren dağların arasında bulunan vadide köyün arazileri, bağ ve bahçeleri bulunmaktadır.Batısında kuzeyden güneye doğru Toros Dağları'nın uzantısı yönünde “Guz dağı” yer almaktadır. Doğusunda ise daha az yüksek tepeler vardır. Köyün kuzeyinde yer alan Guz Dağı'nın eteklerinden iki yerde akarsu vardır. Bu akarsuların güneyinde bulunana “Kılıç Dere” kuzeyinde bulunana “Ceviz arası” ismi verilir. Bu suları köy halkı sulamada kullanmaktadır. Kasabaya uzaklığı 3 km. ilçeye 13 km. ile ise 133 km. dir.

Ekonomik durumu:Köyde arazi engebelidir. Tarım yapılan arazilerin yarısına yakın bölümü sulanmaktadır. Bahçelere mevsimine göre meyve sebze ekilir. Ekilen sebze ve meyveler Cuma günü Bozkır pazarında satılarak kazanç elde edilir. Tek geçim kaynakları budur. Küçük ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Köyde orman yoktur. Az bir meşelik mevcuttur.
Sende yorum yap, katkıda bulun ve görüşünü paylaş!
  • Blogger Blogger'da Yorumla
  • Facebook Facebook'da Yorumla
  • Disqus Disqus'da Yorumla

Hiç yorum yok :


Son Fotoğraflar

Bozkır Siyaset Haberleri

[Siyaset][bleft]

Bozkır Mahalle Haberleri

[Mahalleler][twocolumns]

Bozkır Eğitim Haberleri

[Eğitim][threecolumns]

Bozkır Dernek ve Vakıf Haberleri

[Dernek ve Vakıflar][twocolumns]

Bozkır Etkinlikleri

[Etkinlikler][grids]

Bozkır Sağlık Haberleri

[Sağlık][list]